top of page
ЯК ТУРБУВАТИСЯ ПРО ЗІР ДИТИНИ
Сім'я, де росте і виховується дитина із зоровою патологією, потребує особливої ува­ги і піклування. Адже крім травмуючого впливу на дитину хвороба виявляється психі­чною травмою і для батьків. Більшість батьків гостро потребують допомоги фахівців у питаннях виховання, навчання і розвитку дітей з порушенням зору. Комплексне лікування порушень зору передбачає різні способи офтальмологічного й корекційного впливу в сполученні із загально зміцнювальними заходами й лікуванням супутніх захворювань.

Охороні зору дітей в Україні приділяється велика увага. Огляд лікарем-офтальмо-логом проводиться в пологовому будинку, далі в 2-місячному віці, до року, в 2,4,6 років і надалі щорічно в школі. Це дає можливість рано виявити відхилення від норми в орга­нах зору.

Процес вдосконалення зору починається відразу після народження дитини. Немов­лята, які щойно народилися, замість облич рідних бачать лише розмиті силуети та кон­тури з плямами. Упродовж шести місяців зорові образи стають більш різкими. У дво­річної дитини завершує своє формування стереоскопічне сприйняття оточуючого.

Саме у цьому віці батьки особливу увагу мусять звертати на можливу появу помут­ніння рогівки чи кришталика та його усунення; виправлення потребує також і косо­окість, оскільки вона заважає дитині сприймати стереоскопічні образи.

Бінокулярний зір починає формуватись у дітей у 3-4-річному віці. У цей час діти, як правило, починають гратися разом.Організація ігрових куточків відпочинку  по­винна відповідати офтальмологічним рекомендаціям. Наприклад, настільні ігри (мо­заїка, лото, книжки-розмальовки тощо) рекомендуються при розбіжній косоокості; ігри типу кільцекидів, баскетболу, мольберти для розглядання картинок та малювання -при збіжній косоокості.Необхідно слідкувати за відповідністю меблів до росту дітей, за дотриманням правильної посадки при виконанні зорових робіт (читання, малювання и т.д.),   за правильним використанням засобів індивідуальної оптичної корекції  та інших оптичних засобів.

Найгірша працездатність спостерігається при ураженні зорового нерва, дегенерації сітківки.

Для попередження зорової втоми необхідно суворо стежити за виконанням школя­рами правил гігієни зору та дотриманням певних санітарно-гігієнічних вимог.

Привчати дітей виділяти хоча б 20-30 хв на добу для догляду за очима. Навчити дітей робити промивання очей, температурно-водну стимуляцію (гаряча-льодяна вода) впродовж 1 хвилини.

Привчати дітей стежити за чистотою окулярів, не дозволяти читати лежачи, при недостатньому освітленні.

 Найбільш сприятливим оптичним корекційним засобом є окуляри. Окуляри поліпшують зір, створюють нормальні умови для розвитку й роботи очей.

Вони ліквідують невідповідності в акомодації й конвергенції, що супроводжують далекозорість і короткозорість, сприяють розвитку бінокулярного зору.

Дуже важливо, щоб окуляри були правильно вдягнені, оправа добре підібрана до особи, відстань між центрами лінз дорівнювало відстані між зіницями дитини. Недбало вдягнені окуляри не роблять потрібної дії, як, втім, і нерегулярне користування ними. Скло окулярів варто періодично змінювати, тому що з віком заломлююча сила ока також змінюється. До зручних, точно підібраних окулярів діти звикають швидко й не відмовляються їх носити. Строк користування окулярами визначається лікарем-окулістом дитячого садка. Гострота зору дитини може змінюватись в залежності від віку

Слідкувати за дотриманням рекомендованого носіння окулярів, тільки в такому випадку можна зберегти або покращити зір.

Привчати дітей робити вправи для очей, які знімають напруження, відновлюють

зір.

Відновити зір дітям допоможе і правильне харчування. У щоденному раціоні дити­ни повинні бути продукти, багаті на вітамін А (морква, помідори, петрушка), С (капус­та, цитруси, ягоди, яблука), В-комплекс (горіхи, зернові, риба, жовток яйця, виноград, абрикоси, мед).

Батькам слабозорої дитини необхідно знати зміст діагнозу, пов'язані із ним особли­вості зорового сприймання. Відповідно до них потрібно організувати побут та робоче місце дитини.

Сидіти дитина повинна так, щоб ноги міцно впиралися в підлогу всією ступнею.

Необхідно правильно організувати освітлення: крім загального освітлення слід включити настільну лампу на 60 Вт з матовим або темним абажуром. Світло повинно падати на сторінку зошита чи книги зліва.

Слідкувати, щоб дитина сиділа прямо. Очі від робочої поверхні мають бути на відстані зігнутої в лікті руки (30-40 см).

Підручники та зошити використовувати з чітким шрифтом. Відстань від очей до книжки - 33-35 см. Коли ця відстань менша - швидко наступає зорова втома та втома м'язів спини та шиї.

Між заняттями, пов'язаними з напруженням зору, слід зробити спеціальну зарядку: підійти до вікна і деякий час дивитися вдалечінь. Школярам при виконанні домашньо­го завдання після години роботи перерву на 5-10 хв, виконати кілька гімнастичних вправ, провітрити в цей час кімнату.

Більше бувати на свіжому повітрі. Корисні рухливі ігри. Привчати дітей до занять фізкультурою, за рекомендацією лікаря визначити групу здо­ров'я.

Зусилля батьків, у сім'ї яких виховується дитина з вадами зору, повинні спрямову­ватись на те, щоб не перешкоджати їй у задоволенні природного бажання дивитись на те, що їй цікаво.

Яскраві особисті речі, відповідно освітлене робоче місце допоможуть Вашій дитині краще орієнтуватись у власній домівці, почуватись затишно.

bottom of page