top of page

  Інформація для батьків

Усе, що є найкраще у дитини:
Її талант, культура, доброта —
Від тата й мами йде і від родини —
Незаперечна істина свята.
Сім’я, родина — це велике диво,
Там є любов і ласка, і тепло.
Там дітям затишно і радісно, й щасливо,
Тепер у нас і завжди так було.
Як тато є й матуся є рідненька,
Там добре дітям, є в них доброта.
В дітей тоді й сорочечка біленька,
І ластівкою мрія заліта.
Сім’я, родина в кожного хай буде,
В ній стільки щастя, мудрості й тепла!
Живіть щасливо на землі цій, люди,
Й щоб доля ваша світлою була!
 Дорогі батьки! Сталося так, що ви стали батьками незвичайного, особливого малюка. Ваше маленьке дитя, ваше щастячко, має порушення зору. Ваш малюк сприймає світ по іншому - не так, як решта оточуючих його дорослих та дітей. Та попри це, Ваша дитина може рости, розвиватися, пізнавати світ, гратися та радувати Вас своїми досягненнями. Їй просто потрібні Ваші любов, турбота, увага, підтримка й трошки більше, ніж звичайно, терпіння і віри у її можливості.

Сьогодні у світі налічується величезна кількість дітей з порушенням зору.

Причин поганого зору у дітей може бути безліч: від генетичних до набутих. Але сьогодні вони легко діагностуються і можуть бути виправлені. Однак у деяких дітей саме в процесі дорослішання формуються проблеми із зором, які необхідно вчасно розпізнавати і лікувати.

Порушення зору є різноманітним, адже кожне з них є наслідком певної причини або сукупності причин. Основними причинами виникнення зорової патології є наступні:

  • генетичні (спадкові хвороби);

  • патології вагітності;

  • вплив зовнішніх факторів (травми, хвороби, ліки і т.д.);

  • вік людини.

Батьки мають бути надзвичайно уважними до фізичного розвитку малюка, його поведінки, перших реакцій на світло, звуки, голос матері, іграшки. Це важливо для вчасного виявлення можливих відхилень у розвитку дитини, зокрема її зору.

                    Як розпізнати порушення зору:
Існують методи раннього розпізнавання дітей з розладами зору.

З’ясувати стан зору малюка можна і в домашніх умовах. Для цього необхідно, щоб малюк був у доброму настрої і не плакав, а в приміщенні не було сліпучих джерел світла. До вашої уваги кілька тестів, що дозволяють визначити групу ризику і тим самим зробити все можливе для виправлення ситуації.

Найпростіший з них вже можна проводити у віці трьох місяців. Візьміть яскравий ліхтарик або іграшку, що світиться. Тримайте її на відстані 10-15 см від обличчя дитини, переміщаючи її в різних напрямках. Уважно стежте за рухами дитини. Якщо у нього не проявляється ніякої реакції, то необхідно негайно звернутися до фахівця.У віці до 4-х місяців ви можете перевірити, чи фокусує дитина погляд на предметі чи стежить за переміщенням предметів.

Візьміть яскраву велику іграшку і подивіться, чи зосереджує дитина увагу на ній, чи слідкує поглядом, коли ви переносите її праворуч і ліворуч, догори і донизу, по колу в обох напрямках; чи є реакція звуження зіниць, коли ви наближуєте іграшку на відстань 15-20 см і розширення зіниць під час віддалення іграшки на відстань 60-80 см.

Слід звернути увагу й на те, як малюк слідкує за іграшкою очима, чи однаково рухаються очні яблука вправо-вліво, вгору-вниз, по колу, плавно чи переривчасто вони рухаються під час прослідковування.

Із 6-місячного віку можете спробувати з’ясувати, чи бачить ваш малюк дрібні предмети. Для цього посадіть дитину до себе на коліна перед столом, на якому розсипте дрібні предмети (ґудзики, намистинки). Важливо, щоб світлі предмети були на темній скатертині, а темні – на білій. Якщо дитина не тягнеться до них, не звертає уваги на дрібні предмети і деталі іграшок, це може бути одним із показників зниження зору.

Із 6 місяців можна виявити й можливі відхилення в полях зору дитини. Для цього треба посадити малюка на коліна до мами, перед ним на столі розкласти іграшки. Інший дорослий ззаду і збоку голівки дитини має тихенько виводити іншу, бажано яскравого кольору, іграшку.

Межа поля зору фіксується, коли дитина, помітивши іграшку, повертає до неї очі і голівку.

Важливо зрозуміти, чи рівноцінно малюк користується зором обох очей.

Для цього посадіть дитину на руки, дайте їй цікаву іграшку. Закривайте долонею по черзі то одне, то друге око дитини, не торкаючись її обличчя. Виявіть, чи є у дитини спроба відвести руку дорослого чи виглянути з-під руки. Якщо у вас з’явилися найменші підозри на проблеми розвитку зору у вашої дитини, необхідно проконсультуватися у лікаря-офтальмолога.—

Поради вчителя - дефектолога для дітей з порушенням зору.

1. Вранці і ввечері проводити вправи для корекції зору. Візьміть будь-який предмет (олівець, іграшку), водіть ним зліва направо на рівні очей дитини на відстані 50 см.

2.На віконне скло наклейте кружок радіусом 3-4 см (червоного, жовтого, зелено­го кольору). Дитина дивиться спочатку на кружок, а потім на конкретний предмет вдалині. Кружок наклеїти на рівні очей дитини на віддалі 30-35 см, повторити 5-7 разів.

3.Під час прогулянки зверніть увагу дитини на нерухомі далекі і високорозміщені предмети й об'єкти. Дати дитині бінокль, щоб вона дивилась через нього.

4.Використовуючи отримані на заняттях знання, запропонуйте дитині навчити Вас зробити паперовий кораблик. Під час прогулянки до водойми нехай дитина пускає іграшку і слідкує за його рухом.

5.Під час літньої відпустки проводьте з дитиною ігри, пов'язані з орієнтацією і зо­ровим контролем: баскетбол, бадмінтон, волейбол, ігри з м'ячами.

6.У вихідні підіть з дитиною на високогір і запропонуйте їй подивитись на місто, що лежить внизу та на його об'єкти.

Аксіома очей

1. Все, що корисно для тіла, корисно і для очей.

2.Вправи для тіла корисно діють і на очі, але очам ніколи не буває достатньо тільки цих вправ - їм необхідні ще й власні.

3.Вправи для очей зміцнюють і розвивають зір лише в тому випадку, коли викону­вати їх систематично - щодня і по декілька разів упродовж дня.

4.Втома очей - одна з ознак загальної втоми тіла. Очі, як і всякий орган, потребу­ють перепочинку: сама властивість очей до роботи передбачає відпочинок, а відпочин­ком для них є розслаблення психіки, вправи і сон.

5.В основі всіх порушень зору лежить напруження і перенапруження психіки. Іде­альний зір набувається тільки розслабленням. Зробіть рівний і радісний настрій, розс­лаблення стилем і нормою свого життя, якщо хочете мати здоровий зір.

6.Сонячне світло і бачення чорного поля закритими очима - два важливі елементи в оновленні і підтримці здорового зору.

7.Ранкове вмивання очей холодною водою (хлюпання на закриті очі 15-20 разів) і масаж рушничком - обов'язковий атрибут кожного ранку.

bottom of page