
Вчитель - дефектолог Нікітіна Наталя Михайлівна
Корекційно –виховний напрямок роботи з дітьми, які мають порушення зору.


Корекційно –виховний напрямок полягає в корекції вторинних відхилень у розвитку, як наслідок неправильного виховання.
Необхідність виділення цього напрямку роботи обумовлена тим, що більшість дітей мають серйозні відставання в розвитку пізнавальної діяльності, порушення в орієнтуванні, недоліки у фізичному розвитку, порушення міжособистісних стосунків, що значно ускладнює засвоєння дітьми програми і подальший їх розвиток. Корекція вторинних відхилень у розвитку дітей з порушеннями зору здійснюється в процесі цілеспрямованої діяльності, під керівництвом вчителя – дефектолога. Завдання педагогічної корекції полягає в тому, щоб через систему спеціальних прийомів і способів подолати і заповнити недоліки в розвитку і нормалізувати хід психічного і фізичного розвитку дошкільників з порушеннями зору. Педагогічна корекція створює умови для оволодіння дітьми знання на рівні програмових вимог, для формування всебічно розвиненої особистості.Спеціальні корекційні задачі, зміст і методи колекційної роботи визначаються складом дітей, ступенем порушення їх зору; програмними вимогами і віковими особливостями дошкільників.

Важливою умовою визначення основного змісту, організаційних форм і прийомів корекційно –педагогічної роботи з дошкільниками є комплексне, всебічне, динамічне вивчення кожної дитини з метою визначення відповідності її рівня розвитку програмним вимогам та складання перспективного плану розвитку кожної дитини за такими напрямками:
-
розумовий розвиток;
-
сенсорний розвиток;
-
розвиток рухових навичок;
-
мовний розвиток;
-
розвиток трудових умінь і навичок;
-
розвиток ігрової діяльності;
-
розвиток особистості.
Відповідно до перспективного плану розвитку дитини організовується корекційно – виховна робота всіх спеціалістів.
Обстеження дитини з порушеним зором відбувається в динаміці, оскільки дуже важливими є початкові дані про рівень розвитку дитини для того, щоб правильно організувати корекційно – виховну роботу дефектолога і вихователя, вибрати найбільш доцільні методи та організаційні форми роботи; на наступних етапах обстеження дитини за цими ж параметрами визначається ефективність застосованих методів і прийомів роботи, виявляються індивідуальні особливості і перспективи розвитку дитини. Основна роль у реалізації розглянутого напрямку належить вчителю – дефектологу, що виступає як безпосередній виконавець ( проводить індивідуальні і підгрупові заняття), як організатор, що направляє роботу вихователя і консультує батьків. Однією із спеціальних задач корекційно – виховної роботи в дошкільних закладах для дітей з порушеннями зору є розвиток зорового сприймання, зорової орієнтації при активному вправлянні і активізації зорових функцій. Для цього необхідно використовувати всі види дитячої діяльності: гру, працю, заняття, побутову діяльність. Це забезпечить дітям формування практичних навичок і вмінь користуватися неповноцінним зором в процесі діяльності.
Також важливим завданням в рамках корекційно –виховного напрямку є формування у дошкільників з порушеннями зору компенсаторних способів пізнавальної, ігрової і трудової діяльності.
Особливого значення це завдання набуває в зв’язку з необхідністю формування компенсаторних способів діяльності дошкільників, що
забезпечують на наступних етапах життя дитини можливість самостійно й адекватно відображати і перетворювати оточуючу дійсність.
Ступінь участі дефектолога і вихователя в розв’язанні цієї важливої задачі залежить від змісту й організаційних форм їхньої роботи. Вчитель-дефектолог на індивідуальних та під групових заняттях з урахуванням рівня розвитку дитини насамперед формує первісні знання про той чи інший спосіб пізнавальної діяльності. Вихователь на фронтальних заняттях закріплює, вправляє знання дитини і переносить ці способи в нові для дитини ситуації, а також перевіряє ефективність сформованих способів і прийомів.

Ефективність корекційно – виховного напрямку роботи залежить від реалізації дефектологом, вихователем та іншими спеціалістами, які працюють з дітьми з порушеним зором, індивідуального і диференційованого підходу при проведенні занять і організації вільної діяльності дітей.